Сиатъл победи Денвър в битката за "Супербоул" 48 (2018)

Отборът на Сиатъл Сийхоукс спечели първия в историята си "Супербоул" след победа над Денвър Бронкос с 43:8.

Най-добрата защита в НФЛ отново победи най-доброто нападение и излезе победител в битката за трофея „Ломбарди“. Това беше петият подобен случай, като съотношението вече е 4/1 в полза на защитата.

Мачът се очакваше с огромен интерес от цял свят, защото от едната страна бе опитът в лицето на великия Пейтън Менинг, а от другата бе младостта представена от Ръсел Уилсън. Сиатъл и тяхната мощна физически защита успя да премаже Пейтън и компания.

Мачът започна ужасяващо за Денвър след като центърът избърза с паса си към Менинг, който не бе дал знак и топката отиде в ендзоната, от което Сиатъл се възползва и набързо поведе с две точки. Последва нова атака за Сиатъл, където се стигна до "фийлд гол" и така преднината на "морските ястреби" набъбна до 5:0.

Опитите на Менинг и компания да стигнат до "тъчдаун" бяха крайно неубедителни. Така се стигна до момента, в който преднината на Сиатъл нарасна до 8:0 и първата четвъртина приключи.

През следващата част нещата на терена не само, че не се промениха, но станаха още по-трагични, защото Менинг правеше грешка след грешка, а защитата на Денвър беше решила да си вземе отпуск в неправилния момент. Така двата отбора се прибраха на полувремето при резултат 22:0 в полза на Сиатъл.

По време на прекъсването феновете успяха да се насладят на уникалните изпълнения на "Бруно Марс" и групата "Ред Хот Чили Пепърс".

Второто полувреме започна с "кик", който попадна в ръцете на Пърси Харвин и невероятен пробег от 87 ярда, донесъл нов "тъчдаун" в полза на Сиатъл и резултат 29:0. Джърмейн Кърс увеличи разликата до феноменалните 36:0. Едва в края на третата четвъртина Денвър показа изблик на моментно събуждане и чрез Томас записаха първи шест точки в мача. След това рискуваха за две точки и Менинг успешно намери Уес Уелкър, който намали на 36:8.

След това, обаче се стигна до нов тъчдаун за Сиатъл след като Уилсън намери Дъг Болдуин, който с лекота се справи със защитата на Денвър и така се стигна до крайния резултат 43:8 в полза на Сиатъл.

Така Денвър се превърна в отбора с най-тежките загуби в "Супербоул". Предният разгром, който те получиха беше срещу Сан Франциско в изданието от 1990 година завършил с резултат 10:55. Там един срещу друг се изправиха легендите Джо Монтана и Джон Елуей. Въпреки това, Менинг спечели наградата за "MVP" (most valuable player -  най-ценен играч) на сезона и се нареди до своите колеги, след като завърши 34/49 паса за абсолютен рекорд в битката на двете конференции.

Сиатъл пък изравни рекорда на Маями Долфинс от далечната 1971г. за отбор с най-млада възрастова граница от 26.5 години печелил "Супербоул".

Това бе разочараваща страница в историята на уникалния "куотърбек" Пейтън Менинг, но изгря една нова звезда в лицето на Ръсел Уилсън. Страхотен млад и атлетичен талант, който притежава бърза мисъл по време на игра и се радва на най-добрата защита в целия шампионат.

Бъдете сигурни, че през новия шампионат ни очаква невероятна дълга и изтощителна битка, където Сиатъл и Денвър отново ще бъдат сред фаворитите за спечелването на трофея "Ломбарди".