​Барселона са новите господари на футболна Европа

Барселона триумфира за пети път в Шампионска лига, след като на финала победи с 3:1 Ювентус.

Доминация на Барса през първата част

Ювентус стартира много плахо срещата и това веднага си пролича. Барселона мигновено се възползва и още в 4-та минута поведоха с гол на Иван Ракитич след пас на Иниеста. В следващите няколко минути испанците продължиха със своите бързи атаки и натиснаха Юве в тяхната половина. При една от тях остана съмнение за дузпа след игра с ръка на Лихтщайнер след центриране на Неймар. Съдията Чакър даде сигнал играта да продължи.

Малко по-късно торинци имаха възможност да изравнят след като Мората проби при една контраатака и подаде към Видал. Чилиецът, обаче стреля над вратата. Барса продължи с бурните си атаки и Дани Алвеш беше близо до отбелязването на втори гол. Само страхотното намеса на Джанлуиджи Буфон задържа Юве в мача.

След четвърт час най-накрая отборът воден от Масимилиано Алегри съумя да се отърве от първоначалния шок и започна да атакува по-често. При една от атаките Алваро Мората стреля, но не успя да вкара. До края на полувремето Суарез за Барса и Маркизио за Юве имаха възможност да вкарат, но така и не успяха.

През втората част Барса затвърди класата си

Второто полувреме започна по идентичен начин като първото. Испанците натикаха Юве отново в собствената им половина, като при една от атаките Суарез можеше да вкара, но в последния момент се препъна.

Най-накрая Ювентус успя да направи перфектна атака, която завърши с удар от страна на Карлос Тевез. Топката бе изпита от вратаря на Барса Тер Стеген, но Алваро Мората от 3 метра не пропусна на празна врата. Десет минути след това Алвеш задържа Погба в наказателното поле, но турският съдия не отсъди дузпа. При последвалата атака Меси навърза защитата на Юве и стреля, Буфон отрази удара, но Суарез със силен удар покачи на 2:1.

Така Ювентус до края не успя да стигне до равен, а на всичкото отгоре допусна и 3-ти гол в 97 минута, след бърза контраатака на Барса. Така Барселона спечели с 3:1 и вдигна петата си футболна титла.